Konečně ceny KLESAJÍ - přesvědčte se sami.    Veškerý sortiment na jednom místě...

Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Denně 10.00–21.00 hod
0 ks a m
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Při nákupu nad 4 000 Kč Vám zboží dovezeme v okolí Třince na naše náklady jako poděkování za nákup v našem e-shopu. (Nevztahuje se na těžké betonové výrobky)
Novinky
09.11.2022
Vrtání děr - MINIBAGREM
  Nabízíme Vám jednoduché vrtání děr strojově minibagrem. Jedná se o rychlé vyvrtání děr bez namáhavé práce ručním vrtákem. číst celé
24.07.2020
NOVĚ OTEVŘENÁ PRODEJNA
AREÁL JZD v OLDŘICHOVICÍCH Otevřeli jsme pro Vás novou prodejnu veškerého materiálu na oplocení , kde si můžete sami prohlédnout a vybrat ze ... číst celé
22.01.2021
MOBILNÍ SET pro oplocení našich zvířecích mazlíčků
Mobilní set panelů pro oplocení prostoru pro psy, domácí mazlíčky a hospodářské zvířectvo Set se skládá ze 7 panelů + branka Pro větší rozměr možno ... číst celé
Zobrazit všechny novinky
NOVĚ OTEVŘENÁ PRODEJNA areál JZD Oldřichovice 50

 

           

  1. Úvod
  2. PORADENSTVÍ
  3. Je potřeba stav. povolení?

Oplocení vlastního pozemku

18. 10. 2018 13:22:00
V poslední době jsem odpovídal na několik dotazů, které se týkaly oplocování vlastních pozemků. Tentokrát Vám tedy objasním otázku kolem oplocení pozemku u rodinného domu, na chalupě a v zahrádkářské kolonii. Přeji příjemné čtení!

S vrstevníky řešíme, zda si můžeme nebo nemůžeme oplotit vlastní pozemek bez toho, že bychom museli žádat o nějaká povolení. A v případě, že je určitá povolení přece jen potřeba získat, jaká to jsou. Někdo by chtěl oplocovat pozemek u rodinného domku, jiný na chalupě, já třeba v zahrádkářské kolonii. Máme pocit, že se to stále mění a je problém se v tom vyznat. Můžete nám vysvětlit, co platí nyní?

Máte pravdu, co se měnící se právní úpravy týče, neboť novela stavebního zákona, účinná od 1. ledna 2018, přinesla podstatné změny také ve Vámi dotazované oblasti oplocování pozemků. Účelem změn by mělo být zjednodušení povolovacího procesu, což nepochybně všichni vlastníci pozemků uvítají. Pojďme se tedy společně podívat, jak se k problematice oplocování vlastního pozemku současná právní úprava staví a co je před započetím s výstavbou plotu potřeba vyřídit.

Dle právní úpravy platné do konce roku 2017 bylo pro stavbu oplocení potřeba získat územní rozhodnutí, případně stačilo za splnění zákonných podmínek získat územní souhlas, upravený v § 96 stavebního zákona. Jednou z podmínek získání územního souhlasu byl také souhlas majitelů sousedních pozemků, což mohlo někdy způsobovat průtahy či problémy. Po novele stavebního zákona však právě zde došlo ke zjednodušení, neboť v případě, že předmětný plot nebude dosahovat výšky přes 2 metry a/nebo nebude hraničit s veřejným prostranstvím, územní souhlas již není podmínkou pro stavbu plotu. Plot je tedy v takovém případě možno postavit bez toho, aby se stavebnímu úřadu cokoliv ohlašovalo nebo jej o cokoliv žádalo. Tím také odpadá potřeba získat souhlas souseda se stavbou záměru.

V případě, že zamýšlené oplocení přesahuje výšku 2 metrů nebo hraničí s veřejným prostranstvím, je však i nadále pro vybudování oplocení potřeba v souladu s § 96 odst. 2 písm. a) stavebního zákona ve spojení s ustanovením § 103 odst. 1 písm. e) bodu 14 stavebního zákona získat od příslušného stavebního úřadu stavební souhlas. K žádosti o stavební souhlas je potřeba připojit jednoduchý technický popis stavebního záměru a příslušné výkresy, již výše zmiňovaný souhlas sousedů a dále také závazná stanoviska dotčených orgánů a stanoviska vlastníků veřejné dopravní a technické infrastruktury k možnosti a způsobu napojení nebo k podmínkám dotčených ochranných a bezpečnostních pásem. V případě, že je oznámení záměru úplné a záměr je v souladu s požadavky stavebního zákona, stavební úřad vydá územní souhlas se záměrem. Lhůta pro jeho vydání je 30 dnů ode dne podání oznámení. Tento územní souhlas platí 2 roky ode dne vydání a jeho platnost nelze prodloužit.

Dále je potřeba se ujistit, že výška plotu a druh použitého materiálu nejsou omezeny regulačním plánem.

Jak vyplývá z výše uvedeného, zákon nerozlišuje, zda je oplocován pozemek u rodinného domku, chalupy či v zahrádkářské kolonii. Rozhodnými kritérii jsou výška budoucího oplocení a skutečnost, zda bude toto oplocení hraničit s veřejným prostranstvím. Definice veřejného prostranství nalezneme v zákoně o obcích (obecním zřízení). Podle § 34 tohoto zákona jsou veřejným prostranstvím všechna náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejná zeleň, parky a další prostory přístupné každému bez omezení, tedy sloužící obecnému užívání, a to bez ohledu na vlastnictví k tomuto prostoru.

Předně je tedy potřeba si rozmyslet, jaký typ oplocení a o jakých rozměrech chcete stavět a s jakým typem pozemku bude plot hraničit. Odpovědi na tyto otázky rozhodnou, který z výše popsaných postupů se na Vás bude vztahovat.

Autor: Štěpán Ciprýn

Novinky z našeho blogu

GABIONY - jednoduchý a moderní plot
14.03.2021
GABIONY - jednoduchý a moderní plot
GABIONY - jednoduchý a moderní plot číst celé
Dovoz až k vám domů
12.08.2019
Dovoz až k vám domů
Při nákupu nad 4 000 Kč Vám zboží dovezeme v okolí Třince na naše náklady jako poděkování za nákup v našem e-shopu. číst celé
               Stálice v oplocení....
12.08.2019
Stálice v oplocení....
Čím silnější drát, tím PEVNĚJŠÍ a KVALITNĚJŠÍ je pletivo číst celé
Jaký je nový trend v plotech?
12.08.2019
Jaký je nový trend v plotech?
Pevnost, robusnost, bezúdžbovost, representativní vzhled, bezpečnost a jednoduchá montáž. To vše jsou vlastnosti 3D i 2D plotových dílců. Do popředí... číst celé
POTŘEBUJETE PORADIT S VÝBĚREM?

Petr Raszka

  +420 725 944 049

   pletivotrinec@seznam.cz

 

KDE NÁS NAJDETE?

© 2019 Pletivo Třinec | Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz